Ostatnie posty

Prezent w dawnym stylu

Kwi 13, 17 Prezent w dawnym stylu

Styl retro zawsze miał swoich miłośników, jednak w ciągu ostatnich kilku lat święci triumfy. Coraz częściej w tym stylu urządzane są domy i mieszkania, wraca także moda oraz inspiracje dawnymi latami. Jak wybrać prezent dla osób, które uległy magii tego tylu i jaki bibeloty sprawią im prawdopodobnie nieopisaną radość? Oto kilka prostych inspiracji na oryginalne prezenty.

więcej

Komórki macierzyste w medycynie

Kwi 07, 17 Komórki macierzyste w medycynie

Obecnie przyszłością w medycynie są komórki macierzyste – ich pobieranie i hodowanie cieszy się od dłuższego czasu sporym rozgłosem, a wielu pacjentów śledzi rozwój tej technologii. Warto wiedzieć, dlaczego komórki macierzyste są tak dużą nadzieją, jak się je pobiera i hoduje, a także co można z ich pomocą osiągnąć, by wyleczyć dotąd nieuleczalnie chore osoby.

Czym są komórki macierzyste?

Są to szczególnego typu komórki zwierzęcego organizmu. Komórki te posiadają zdolność proliferacji – oznacza to, że mogą się dzielić potencjalnie nieskończoną ilość razy, dając mnóstwo komórek potomnych na drodze mitozy, czyli nieredukcyjnego podziału komórkowego. To z kolei, jak łatwo można się domyślić, oznacza duży przyrost tkanki. Sama ta cecha byłaby jednak na nic, gdyby nie druga cecha wyróżniająca komórki macierzyste spośród innych komórek zwierzęcych. To możliwość różnicowania się na komórki innych typów. Co to oznacza? Że siłą komórek macierzystych jest zdolność przeistoczenia się w komórki dowolnego rodzaju, by zastąpić chorą lub osłabioną tkankę.

Można wyróżnić różne typy takich komórek. Pierwsze z nich, totipotencjalne, mają nieograniczony zakres różnicowania się. Drugie, pluripotencjalne, nie mogą stać się jedynie komórkami łożyska. Istnieją także komórki multipotencjalne oraz unipotencjalne.

Skąd bierze się komórki macierzyste?

Można pobierać je z kilkukomórkowego zarodka – wtedy są to tak zwane macierzyste komórki zarodkowe. Istnieje też możliwość pozyskania ich z dorosłego organizmu – są to na przykład komórki krwiotwórcze. Teoretycznie szersze zastosowanie powinny mieć te pierwsze, ponieważ są totipotencjalne – mogą zmienić się w dowolne komórki. W praktyce jednak ciągle trwają badania, a zastosowania znaleziono dotychczas głównie dla komórek macierzystych pochodzących z dorosłego organizmu.

Do czego mogą posłużyć?

Komórki macierzyste służą głównie medycynie regeneracyjnej oraz terapii komórkowej. W praktyce oznacza to szansę dla osób chorujących na nowotwory złośliwe, cukrzycę typu I, pląsawicę Huntingtona, a także wiele innych chorób uważanych dziś za szczególnie źle rokujące i zagrażające życiu pacjentów. w ostatnich latach udało się między innymi wyhodować tkankę wątroby, a także znaleźć w dorosłym organizmie komórki macierzyste o cechach zarodkowych. Zainteresowanie badaczy tym tematem jest ogromne – ten typ komórek może stać się drogą do ratowania życia i tworzenia remediów na wiele schorzeń.

Reklama: http://krewpepowinowa.pl/

więcej

Klasyka w najlepszym wydaniu. Jak wybrać białą koszulę?

Kwi 07, 17 Klasyka w najlepszym wydaniu. Jak wybrać białą koszulę?

Biała koszula jest dobra na każdą okazję i chyba większość mężczyzn posiada ją w swojej szafie. Jest to synonim uniwersalności i elegancji. Dobrze sprawdza się nie tylko na formalnych uroczystościach, ale także na co dzień, jako dodatek do dżinsów.

więcej

Cukierki reklamowe dla firm

Kwi 03, 17 Cukierki reklamowe dla firm

Reklama oraz marketing są niewątpliwie ważnym oraz kluczowym elementem w prowadzeniu firmy. Działania mechanizmów marketingowych przyczyniają się do zwiększenia wydajności sprzedażowej danego produktu.

więcej

Materiały ogniotrwałe niezbędne do celów przemysłowych i deweloperskich

Mar 22, 17 Materiały ogniotrwałe niezbędne do celów przemysłowych i deweloperskich

Wiele gałęzi przemysłu i usług potrzebuje rozwiązań odpornych na działanie ognia i ekstremalnie wysokich temperatur. Przemysł hutniczy, motoryzacyjny, odlewniczy, ceramiczny, metalowy, a także branża ciepłownicza to tylko kilka z obszarów, gdzie takie rozwiązania są stosowane.

więcej

Pozbądź się rys na samochodzie

Mar 07, 17 Pozbądź się rys na samochodzie

Łatwo jest się rozkojarzyć za kółkiem i nie zauważyć wystającego słupka podczas parkowania. Jedyne, co słychać, to lekki zgrzyt i już wiadomo, że lakier na samochodzie nie wygląda tak pięknie, jak jeszcze przed minutą. W myślach już obliczasz koszt lakierowania w warsztacie samochodowym. Szlifowanie, szpachlowanie, podkładowanie, lakierowanie, polerowanie – to będzie kosztować majątek. Skąd wziąć takie pieniądze przed wypłatą?

więcej

Wnętrze w stylu skandynawskim. Meble i dodatki

Lut 22, 17 Wnętrze w stylu skandynawskim. Meble i dodatki

Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich od kilku lat. Można by się spodziewać, że po takim czasie spadnie zainteresowanie nordyckim wzornictwem, lecz nic z tego – wybieramy je coraz chętniej, urządzając nasze mieszkanie czy inne wnętrza. Co sprawia, że styl scandi cieszy się tak dużym zainteresowaniem i wcale nam się nie nudzi? Przede wszystkim jego uniwersalność i niezwykły urok. Urządzając pomieszczenia zgodnie z zasadami stylu skandynawskiego, możemy być pewni, że te będą funkcjonalne i estetyczne. Styl skandynawski to przytulność, solidność, ciepło. Idealnie pasuje on zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i to tych bardziej tradycyjnych, klasycznych. Jakie są podstawowe wyznaczniki skandynawskiego stylu? Przede wszystkim wybierając wykończenie wnętrz, stawiajmy na naturalne materiały i jasne kolory.

więcej

Szatkownice jako podstawowe wyposażenie nowoczesnej kuchni

Lut 22, 17 Szatkownice jako podstawowe wyposażenie nowoczesnej kuchni

W czasach w których spożywanie dużych ilości warzyw i owoców stało się pozytywnym trendem w żywieniu szatkownice stają się podstawowym wyposażeniem każdej nowoczesnej kuchni. Szatkownica elektryczna jest urządzeniem przy zastosowaniu którego przygotowanie ulubionych sałatek czy surówek staje się zdecydowanie prostsze. Krojenie, siekanie, ucieranie warzyw i owoców przebiega znacznie szybciej w porównaniu do tradycyjnych metod. Dzięki szatkownicom możliwe jest także szybkie tarcie ziemniaków lub cukinii na ulubione placki jak również twardych składników takich jak ser lub czekolada na wiórki do posypywania dań i deserów. Szatkownice tradycyjnie stosowano do rozdrobnienia kapusty, która jest podstawowym składnikiem takich dań jak bigos czy kapuśniak.

więcej

Zamierzasz zbudować dom? Sprawdź, dlaczego najpierw powinieneś odwiedzić…

Lut 07, 17 Zamierzasz zbudować dom? Sprawdź, dlaczego najpierw powinieneś odwiedzić…

Jeśli jako inwestor posiadasz działkę budowlaną na obszarze, który nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, musisz uzyskać w gminie decyzję o warunkach zabudowy. Do tego niezbędna może okazać się wizyta w zakładzie wodociągowym. Sprawdź dlaczego.

więcej

Piękne biuro: o czym warto pamiętać?

Sty 31, 17 Piękne biuro: o czym warto pamiętać?

Dlaczego Polacy coraz więcej uwagi poświęcają takim kwestiom, jak wygląd pomieszczeń, w których przychodzi im pracować? Czy faktycznie jest to tak ważna sprawa? Jak się okazuje troska o wygląd miejsca pracy jest w pełni uzasadniona. Praca w pięknym biurze staje się przecież o wiele bardziej przyjemnym zadaniem. Nie powinna zatem nikogo dziwić troska, z jaką wielu przedsiębiorców do swych biur i kwestii związanych z ich wystrojem.

więcej