Sieczki i pasze dla konia – trudny wybór

Sieczka dla koni to niezbędny element każdego codziennego posiłku. Dobra jakościowo sieczka nie powinna zawierać zbóż. Ilość zawartej w niej skrobi powinna być zredukowana do minimum. Walory smakowe poprawia jabłko i kokos – konie za tym wręcz przepadają. Nie lekceważmy tego gdyż kubki smakowe konia są bardzo wrażliwe. Potrafi być na tyle wybredny, ze gdy coś mu nie smakuje to potrafi nie jeść. Dobra sieczka jest źródłem witamin i minerałów. Dla zadbania o zdrową sierść i nienaganny wygląd w sieczce powinny być zawarte kwasy tłuszczone omega 3 i omega 6. Sieczka jest uzupełnieniem pasz, więc dziennie na każdego 100 kilogramów możemy używać jej tylko 500 gram. Może być również stosowana jako uzupełnienie musli. Dobrze spreparowana sieczka zawiera w sobie suszone skórki jabłek, siano alpejskie, lucernę słomę. Posiekane czerwone buraki czy płatki grochu również będą mile widziane. Obecne powinny być również związki mineralne oraz witaminy. Nasz koń będzie dzięki temu piękny i zdrowy przez długie lata.

Pasze którymi chcemy karmić naszego konia muszą być sprawdzone i odpowiednio przygotowane. Niektóre wymagają zmieszania je z innymi bądź oczyszczenia. Jedną z pasz są plewy bezostne, które są zdecydowanie bardziej odżywcze niż słoma. W tym przypadku możemy nimi karmić naszego konia, jeżeli jesteśmy pewni, że nie jest zanieczyszczona i mu nie zaszkodzi. Polecamy przy tym również pasze objętościowo soczyste. Należą do nich zielonki, które są najcenniejszą pasza soczystą. Zdecydowanie dobre są zielonki pochodzące z traw i lucerny oraz z takich roślin jak esparceta czy koniczyna.

Rośliny motylkowe bardzo dobrze są przyjmowane i w większości smakują naszym koniom. Przygotowując posiłek dla naszego konia starajmy się przygotowywać oczyszczone pasze i dobrze zmieszane i wyparzone. Konie są bardzo wrażliwe i mogą źle znosić wszelkie problemy z tym związane. Do karmienia koni polecamy również rośliny okopowe, które przed skarmianiem muszą być  bardzo dokładnie oczyszczone. Nieoczyszczone z ziemi mogą spowodować u naszego konia trudne do wyleczenia kolki które mogą odbić się bardzo źle na ogólnym zdrowiu i kondycji naszego konia.

 

Źródło: http://www.opti-shop.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)