Różne rodzaje łożysk

Wyróżniamy różne typy łożysk: od tocznych, kulkowych, ślizgowych poprzez hydrauliczne, magnetyczne aż po elektryczne. Łożysko ślizgowe jest jednym z podtypów łożysk.
Łożyska takie nie posiadają ruchomych elementów, które pośredniczą przy ruchu. łożyskaŁożyska ślizgowe podzielone są według pewnych kryteriów i tak możemy wyróżnić przykładowo łożyska suche, które są jedynie okresowo konserwowane smarem bądź nie następuje w nich żadne smarowanie.
Łożyskowanie suche odbywa się przy pomocy materiałów lub tworzyw sztucznych. Takie łożysko służy przede wszystkim do połączeń lub ruchów o małym obciążeniu.
Kolejnym rodzajem łożysk ślizgowych są łożyska powietrzne, w których obecna jest przestrzeń wypełniona sprężonym powietrzem. Łożyskowanie tego typu stosowane jest w urządzeniach , które muszą charakteryzować się dużą precyzją i gdzie nie występuje duża siła promieniowa.

Łożyskowanie, co to jest?

Często mamy do czynienia z łożyskami olejowymi, o tych łożyskach nie można napisać nic więcej ponad to, że znajduje się w nich drobna warstwa oleju, ograniczająca tarcie i utrzymująca wał.
Łożyska hydrodynamiczne to takie, w których wcześniej wspomniany olej wytwarzany jest samoistnie w skutek pewnych zjawisk o charakterze hydrodynamicznym. Istnieją określone wymogi, aby taki typ smarowania można było stosować w łożyskach – musi być tam tak zwana kieszeń smarna.
Łożyskami hydrostatycznymi są takie łożyska, do których dostarczany jest dodatkowo olej, sprężony pod określonym ciśnieniem.

Omówienie typów łożysk dostępnych na polskim rynku

Omówione typy łożysk ślizgowych dzielą się zatem na pięć podkategorii, które różnią się od siebie w zależności od rodzaju smarowania, budowy i zasady działania. Istotne znaczenie ma też przeznaczenie poszczególnych typów łożysk, ponieważ nie możemy zastosować łożyska suchego przykładowo w przegubie łyżki ładowarki, która podnosi duże ciężary. Wtedy wytrzymałość takiego łożyska byłaby poddana dużej próbie, której najpewniej by nie zdała.

Polecana strona z łożyskami: http://mpz.com.pl. Na stronie można znaleźć sporo informacji na temat łożysk sprzedawanych w polsce. Łożyska z hurtowni łożysk z Sosnowca cechują się bardzo wysokimi standardami. Usługi tej firmy są polecane przez specjalistów z tej branży, z tego powodu na tej stronie również umieszczamy odnośnik i zapraszamy na ich stronę.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 8.2/10 (16 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)