Jakie są zalety gier planszowych? Dowiedz się i już dziś…

Gry planszowe przeżywają swoją drugą młodość i coraz częściej goszczą na rodzinnych spotkaniach. Stają się nieodłącznym elementem zjazdów czy spotkań towarzyskich, budują pozytywne relacje, zacieśniają więzy i są źródłem rozrywki. Jakie rodzaje gier sprawdzają się najlepiej?

Mobilność oraz niezawodność gier planszowych

gry planoszowe

Fotografia Flickr.com Rob Briscoe

Brak prądu i Internetu – czy to już koniec świata? Dla osób, które posiadają w swojej kolekcji gry planszowe – na pewno nie! Ogromną zaletą planszówek jest możliwość zabrania ich niemal wszędzie, takie rozwiązanie często uprzyjemnia wakacyjny wyjazd, piknik czy grill u znajomych. Podczas gier planszowych najbardziej korzystają dzieci, które uczą się przeżywania sukcesów i porażek, rywalizacji oraz motywacji do działania.

Jakie funkcje przy rozwoju dziecka pełnią gry planszowe?

Poprzez gry dziecko uczy się nowych zachowań, stawiane jest w nowej i nieznanej dotąd sytuacji. Na początku warto wyjaśnić maluchowi, że w każdej grze są wygrani i przegrani, oraz, że porażka nie jest czymś złym. Dziecko inaczej podejdzie do rozgrywki i będzie czerpało z niej przyjemność. Poza tym gry planszowe pełnią funkcje takie jak:

  • kształcąca – poprawienie koncentracji, wyobraźnia, ćwiczenie pamięci, obserwacja zdarzeń oraz innych uczestników rozgrywki i ich reakcji,
  • motywacyjna – wymaga dostosowywania się do reguł gry i dyscypliny,
  • projekcyjna – dziecko wciela się w różne role, rozwija swoją wyobraźnię,
  • integracyjna – pozwala dziecku na zawieranie nowych relacji oraz rozwijania się jako istoty żyjącej w społeczeństwie.

Rodzaje dostępnych gier planszowych

Interesujesz się historią i myślisz strategicznie? Zadowoli Cię gra z niskim czynnikiem losowości, w której możesz planować i zdobywać nowe twierdze oraz odznaczenia. Jeśli szukasz gier dla całej rodziny, w tym dzieci, kup gry pobudzające wyobraźnię i wymagające kreatywności. Planszówka familijna powinna być nieskomplikowana, estetycznie wykonana, wielobarwna i opatrzona ciekawą fabułą.

Same zalety, czyli rozwój osobowościowy

Gry planszowe przyczyniają się do rozwoju zainteresowań, pobudzenia wyobraźni i budowania własnej osobowości. Polepszona koncentracja i pamięć pozwalają łatwiej radzić sobie z wyzwaniami w życiu codziennym. Rozwinięcie koordynacji wzrokowo-ruchowej pomaga przy czynnościach wymagających refleksu. Wniosek jest tylko jeden – gry planszowe to zalety same w sobie.

Tylko dla prawdziwych miłośników

Osoby, które uwielbiają przenosić się do innego świata i chcą pozostać w nim nieco dłużej, organizują zjazdy i konwenty dla miłośników gier planszowych, na których oddają się wielogodzinnym potyczkom. Takie spotkania spajają ze sobą społeczeństwo i uczą zdrowej rywalizacji.

Artykuł sponsorowany sklepu pracedyplomowe.net.pl.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)